Szafa wnękowa ? jaka powinna być?

Pojemna szafa wnękowa to jedno z lepszych miejsc do przechowywania ubrań. W takiej szafie zmieszczą się bowiem nie tylko ubrania wiszące, ale także ubrania, które układamy na półkach oraz buty. Najlepsza będzie szafa dostosowana do naszych potrzeb, a więc zaprojektowana zgodnie z naszymi wymaganiami. Wymagania jak wiadomo są różne, ale warto wiedzieć jakie są możliwości i jak można funkcjonalnie zaplanować jej wnętrze.

Przede wszystkim w szafie wnękowej powinno znaleźć się miejsce na wieszaki z ubraniami. Można wydzielić miejsce na ubrania długie i na ubrania krótkie. Miejsce pod ubraniami krótkimi można dodatkowo wykorzystać jako miejsce na półki z butami. Warto zainstalować półki specjalnie przeznaczone na buty. Mają one specjalny kształt, który pozwala wykorzystać posiadane miejsce do maksimum.

Oprócz wieszaków i miejsca na buty w szafie wnękowej dobrze jest również zainstalować szuflady na bieliznę. Można zrobić szuflady z płyty meblowej, ale w tej roli dobrze się sprawdzą także kosze metalowe lub plastikowe. Wsuwa się je w specjalne prowadnice i można je wysuwać jak szuflady co jest bardzo wygodne. Jako wyposażenie takich szuflad czy koszy mogą służyć specjalne organizery, które ułatwiają segregowanie ubrań i utrzymywanie porządku w szufladach.

W szafie wnękowej nie powinno także zabraknąć miejsca na półki. Na półkach tych możemy przechowywać ubrania, obrusy czy ręczniki. Wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie półek o regulowanej wysokości. Dzięki temu możemy dopasować wysokość półki do wielkości rzeczy, które chcemy na niej przechowywać. Niektóre firmy oferujące wyposażenie do garderób i szaf wnękowych oferują systemy oparte na prowadnicach metalowych montowanych na stałe do ściany. Prowadnice te są wyposażone w otwory, w których mocuje się półki. Otwory są umieszczone w niewielkich odległościach od siebie, dzięki czemu można łatwo i szybko zmieniać położenie półek.

Kupując wyposażenie do szafy wnękowej warto przyjrzeć się także wieszakom specjalnym. A mianowicie możemy znaleźć wieszaki specjalnie przeznaczone do wieszania spodni, pasków, apaszek czy krawatów. Ułatwiają one utrzymanie porządku w szafie i zapobiegają mieszaniu się ubrań.

Trzeba także wiedzieć, że standardowa szafa wnękowa powinna mieć w środku co najmniej 60 cm, żeby swobodnie mieściły się w niej wiszące na wieszakach rzeczy. Doliczając drzwi przesuwne, a więc 5-7 cm musimy mieć wnękę o głębokości co najmniej 65 cm, żeby szafa w niej zamontowana była w pełni funkcjonalna. Na szczęście są już obecnie systemy, które umożliwiają wygodne korzystanie z zawartości szafy dzięki innemu sposobowi montażu wieszaków. Wieszaki montuje się wówczas na drążku montowanym nie w poprzek szafy, ale wzdłuż. Drążek działa w prowadnicy, tak jak szuflada, a jego wysunięcie pozwala na bezproblemowy dostęp do wiszącym na nim wieszaków.

Na podobnej zasadzie działają systemy teleskopowe, które umożliwiają korzystanie z wieszaków powieszonych wyżej. Wówczas ramie teleskopu obniża prowadnicę z wiszącymi na niej wieszakami, co pozwala nam wygodnie zdjąć czy powiesić ubrania na nim wiszące.

Widać więc, że możliwości wyposażenia wnętrza szafy wnękowej są ogromne. Znając je można ją dopasować idealnie do własnych potrzeb. Wyposażenie to można również wykorzystać do zabudowy garderoby. Jest to przecież wygodniejsza wersja szafy wnękowej. Pamiętajmy więc, żeby kupując mieszkanie czy dom starać się maksymalnie wykorzystać wnęki pod zabudowę szaf lub zrobienie osobnej garderoby. Taka szafa mieści zdecydowanie więcej rzeczy niż szafa wolnostojąca. Jej zaletą jest także to, że jej wnętrze można zaprojektować zgodnie z własnymi potrzebami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *