Minimalizm na topie

Minimalizm we wnętrzach to świetna propozycja aranżacyjna wpisująca się w słowa Ludwiga Mies van der Rohe ?mniej znaczy więcej?. Źródeł stylu, gdzie dominuje prostota, kompletna oszczędność dekoracyjna i funkcjonalność należy doszukiwać się w Japonii. Trend znalazł szerokie grono entuzjastów na całym świecie wśród osób lubiących nowoczesne rozwiązania kojarzone ze współczesnym pojęciem klasy i elegancji. Maksimum efektu i minimum środków to dobra recepta na uzyskanie efektu lekkości z domieszką szczypty chłodu charakterystycznego dla tego stylu.

projektowanie wnętrz Wrocław

Minimalistyczny styl to doskonałe rozwiązanie aranżacyjne do małych oraz większych wnętrz. Ze względu na prostotę i wstrzemięźliwość w dekoracji uzyskujemy ogromną przestrzeń, tak bardzo pożądaną w dzisiejszych czasach. Miniamlizm  wpisuje się w gusta perfekcjonistów ceniących ład i porządek a jego stopień zależy od preferencji właścicieli mieszkania. Można wybrać sterylny look decydując sie na apogeum oszczędności dekoracyjnej lub postawić na nowoczesną prostotę z odrobiną domowego ciepła.

Kolorystyka krąży wokół bieli, czerni i szarości, niekiedy przyjaźnie zapraszając intensywniejszą barwę. Wnętrza urządzone na ten sznyt są eleganckie i ultra nowoczesne. Może odrobinę chłodne, ale efekt sterylności można przełamać delikatnym kolorystycznym akcentem. Czerwień, żółty, błękit czy fiolet to modne dodatki w minimalistycznych wnętrzach. Nadają one ostrego pazura, ożywiając zbyt monotonny salon czy kuchnię.

Proste formy i bryły mebli wykonanych często z płyt MDF nie mają żadnych krzywizn czy zdobień. Zazwyczaj pozbawione są uchwytów, które mogłyby zakłócić harmonijny układ. Do minimalistycznych wnętrz wstęp mają tylko geometryczne bryły ? żadnych zaokrąglonych form. Tapicerowane meble występują w odcieniach bieli, niekiedy przyjmując futurystyczny kształt.

Ważna jest przestrzeń, aby było jej jak najwięcej można zastosować zabieg ?ukrywania? szaf we wnękach. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce, które wykorzystamy do schowania potrzebnych rzeczy.

Najczęściej stosuje się materiały: drewno, metal, szkło, plastik a także beton czy kamień. Powierzchnie mebli, ścian, podłóg czy dekoracyjnych akcentów (donice, naczynia, nowoczesne rzeźby) powinny być gładkie i lśniące.

Dekoracje, faktury czy wzory to nie ten kierunek. Należy zrezygnować ze wszystkiego, co niezbędne. Owszem doniczka z kwiatem na parapecie, wazon czy ramka ze zdjęciem w salonie nie są zbrodnią przekreślającą nasze pieczołowite starania. Sytuacja wygląda podobnie w kuchni, łazience czy salonie. Chowamy do szaf bibeloty i dekoracyjne relikty przeszłości pozostawiając tylko kilka dobranych ze smakiem designerskich drobiazgów ocieplających klimat. W końcu mówimy o mieszkaniu, a nie o sterylnym pomieszczeniu. Starajmy się stworzyć ?czyste? pomieszczenia, bez ich niepotrzebnego zaśmiecania.

Oświetlenie pełni ważną funkcję. Według projektantów to część projektu aranżacyjnego, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Można wykorzystać nowoczesne lampy ścienne, sufitowe czy diody. Jasne wnętrza to nie tylko sztuczne światło, ale także naturalne – słoneczne. Duże okna są standardem w nowoczesnych domach. Unikajmy firanek rujnujących cały efekt dekoracyjny tworząc nieprzyjemny zgrzyt estetyczny. Okna muszą pozostać ?gołe? a dla zapewnienia intymności rolety będą idealne.

Efekt pustej ściany to kolejna zasada, ale? można nieco ją zignorować, bowiem jeden obraz większych rozmiarów będzie stanowić ciekawy element dekoracyjny. Unikajmy tylko wielu obrazków ? jeden w tym przypadku to wystarczająca liczba.

Biel ścian jest doskonałym tłem ekspozycyjnym do uwydatnienia konkretnego elementu dekoracji (obrazu, tkaniny, mebla, rzeźby)

Znużeni przeładowaniem wnętrz poszukujemy niczym nieskrępowanej przestrzeni. Celowo rezygnujemy z niepotrzebnych mebli i akcesoriów kierując się potrzebą upraszczania i rezygnacji. Uważajmy jednak, by chęć minimalizmu nie doprowadziła nas do ?pustego? mieszkania przypominającego muzealne wnętrza pozbawionego choć namiastki ?zwykłego? domu.

Nowoczesny minimalizm z prostotą na czele trzyma się swoich zasad, jeśli będziemy się nimi kierować uzyskamy nieco chłodny, ale elegancki i wyrafinowany efekt, który zachwyci gości a domownikom przyniesie pełen relaks, wycieszenie i komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *