Kolory we wnętrzach

Wybór kolorów do wnętrz wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym. Oprócz tradycyjnej i wszędzie pasującej bieli mamy do wyboru tysiące barw, które możemy wybrać zarówno spośród kolorów gotowych, jak i z mieszalnika. Czym zatem kierować się przy wyborze koloru?

Kolor ścian nadaje wnętrzu pewien charakter. W związku z tym kolor ścian powinien współgrać ze stylem, w którym urządzamy wnętrze. Do wnętrz w stylu skandynawskim pasują ściany jasne, a więc przede wszystkim biele, szarości, błękity. Wnętrza w stylu nowoczesnym można malować właściwie na każdy kolor. W takich wnętrzach dobrze będą wyglądały także mocniejsze barwy.

Kolor, na który pomalujemy ściany zależy jednak nie tylko od tego w jakim stylu urządzamy wnętrze, ale także do tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli np. wnętrzom pokoju od strony północnej chcemy dodać trochę ciepła i przytulności, to zasadne wydaje się być pomalowanie ich kolorem ciepłym, np. jednym z odcieni żółtego czy pomarańczowego. Dzięki temu wnętrze wyda się cieplejsze i w takim pokoju będzie się dużo przyjemniej odpoczywać. Natomiast w pokojach od strony południa lepiej by było nieco wyciszyć wpadające przez okna promienie słoneczne. W związku z tym lepiej byłoby użyć barw chłodniejszych, a więc np. zieleni czy odcieni szarego lub niebieskiego.

Kolorem można wpływać nie tylko na odczuwanie temperatury we wnętrzu, ale także można optycznie zmniejszać lub zwiększać pomieszczenie. Pomalowanie jednej ze ścian na kolor ciemniejszy sprawi, że ściana ta niejako przysunie ją do nas i wnętrze wyda się mniejsze. Analogicznie działając można powiększyć pokój malując go na jasne kolory. Podobnie można sposób ten wykorzystać w pomieszczeniach wysokich. Wówczas warto sufit pomalować na kolor ciemniejszy, a pomieszczenie wyda się optycznie zdecydowanie niższe.

Ciekawym zabiegiem wykorzystującym kolory do zabiegów optycznego zwiększania i pomniejszania wnętrza jest malowanie ścian w pasy. Pasy pionowe sprawią, że pomieszczenie wyda się wyższe i węższe, a pasy poziome z kolei optycznie przybliżą sufit, natomiast pomieszczenie wyda się szersze.

Kolor wnętrza bardzo wpływa także na nastrój osób, które w nim przebywają. Mając to na względzie nie powinno się malować sypialni czy pokoi dziecięcych mocnymi, energetycznymi kolorami. Taki zabieg może wpłynąć dodatnio na poziom energii, którą dysponują ich mieszkańcy i zamiast wyciszać będzie stymulować do działania. Nie oznacza to jednak, że w sypialniach nie można używać kolorów ciemnych, otóż można, ale nie mocno nasyconych, lecz raczej przygaszonych.

Ostatnio modne staje się także malowanie ścian w jednym pomieszczeniu różnymi kolorami. Daje to ciekawe efekty dekoratorskie. W ten sposób można np. podkreślić podział pomieszczenia na różne strefy. Można również innym kolorem ściany wydzielić jej fragment przeznaczony na galerię zdjęć czy stanowiącej tło dla łóżka w sypialni.

Biorąc powyższe pod uwagę nasuwa się pytanie czy warto cały dom malować farbami z jednej palety kolorystycznej. Czy można pomalować każde pomieszczenie inaczej, nie szukając wspólnej linii kolorystycznej? Odpowiedź nie jest wcale oczywista. Otóż we wnętrzach otwartych, w których salon połączony jest z kuchnią i przedpokojem wydaje się, że bardziej zasadne byłoby stosowanie barw z jednej palety. Można jednak działać także na zasadzie kontrastu i właśnie różnicując kolory wydzielać poszczególne strefy w tak otwartym wnętrzu. Wszystko zależy od zamierzeń właścicieli i ich pomysłu na styl wnętrza.

Ostatnią kwestią do zastanowienia jest kwestia bieli. Czy biel we wnętrzach to już przeżytek? Czy nie warto jej używać? I znów odpowiedź jest nieoczywista. Wnętrze pomalowane na biało prezentuje się bardzo dobrze, jeśli biel pasuje do całości klimatu, w jakim jest ono urządzone. Trzeba jednak uważać, żeby wnętrze białe nie było zbyt ?szpitalne? oraz żeby nie wyglądało mdło i nijako. W takim wnętrzu ogromną rolę odgrywają meble i dodatki, gdyż białe ściany tworzą jedynie neutralne tło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *