Kamień i cegła we wnętrzach

Planując wykończenie lub remont swojego domu każdy poszukuje interesujących sposobów aranżacji, które sprawią, że wnętrze nabierze charakteru. Poza zwykłym malowaniem czy tapetowaniem dość często wybierane są także inne możliwości wykończenia ścian. Ściany można bowiem wykończyć także kamieniem czy cegłą.

Oczywiście kamień naturalny nie należy do tanich sposobów na wykończenie wnętrza. Jednakże można zastosować też jego imitacje wykonane np. z gipsu, które nawet wprawnemu oku trudno odróżnić od kamienia naturalnego. Zastosowanie imitacji kamienia ma jeszcze tę zaletę, że taki kamień najczęściej występuje w płytkach, które daje się łatwo ciąć, szlifować i obrabiać, a więc łatwo można je dopasować do kształtu ściany, na której ma być ułożony.

Podobnie wygląda sprawa z cegłą we wnętrzu. Nie trzeba od razu murować ściany z cegły, lecz wystarczy istniejącą ścianę obłożyć płytkami ceglanymi, a miejsca pomiędzy cegłami uzupełnić specjalną fugą. Taka ściana doskonale imituje ścianę z prawdziwej cegły i stanowi ciekawy akcent w dekorowanym pomieszczeniu.

Zastanówmy się zatem w jakich pomieszczeniach najlepiej będzie wyglądał kamień i cegła oraz do jakiego stylu wnętrza będą pasowały. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kamień ma tyle różnych odmian, kolorów i możliwości ułożenia, że trudno autorytarnie powiedzieć, że tylko w takim, a nie innym wnętrzu będzie dobrze wyglądał. Może sprawdzić się zarówno we wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym, jak i nowoczesnym. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj kamienia wybierzemy i jak będziemy go chcieli ułożyć.

Natomiast cegła jest już materiałem, który bardziej definiuje styl wnętrza. Najlepiej pasuje do wnętrz w stylu loftów oraz do wnętrz rustykalnych, prowansalskich czy w stylu vintage. Cegłę można dodatkowo modyfikować, poprzez jej malowanie i w ten sposób kolorystycznie dopasowywać ją do aranżowanej przestrzeni.

Jeśli chodzi o pomieszczenie, w którym najlepiej kłaść kamień, to także tutaj nie ma żadnych reguł. Dość często można spotkać kamień w ciągach komunikacyjnych, a więc np. w przedpokojach czy w klatkach schodowych. Kamień sprawdzi się także jako dekoracja w salonie czy w sypialni. Co istotne, nie powinno się z kamieniem przesadzić. Najlepiej będzie wyglądał jako dekoracja wykonana tylko na jednej ze ścian. Może stanowić tło do kanapy, telewizora, galerii rodzinnych zdjęć czy też łóżka w sypialni. Wyłożenie wszystkich ścian kamieniem mogłoby spowodować uczucie przytłoczenia i nadmiaru, a to jeden z częstszych błędów w urządzaniu wnętrz.

Kamień i cegła mogą też pojawić się jako wykończenie ściany nad blatem kuchennym. Nie jest to może super praktyczne rozwiązanie, gdyż czyszczenie takiego kamienia nie będzie zadaniem łatwym, ale z pewnością będzie stanowiło doskonałe uzupełnienie aranżacji wnętrza kuchni prowansalskiej czy rustykalnej. Odpowiednio dobrany kamień może dopełnić także aranżacji wnętrza w bardziej nowoczesnym stylu.

Wybierając kamień czy cegłę do wnętrza warto zastanowić się czy chcemy, żeby kamień mocno się wyróżniał czy też wolimy, żeby dawał ładną fakturę na ścianie, ale niekoniecznie chcemy go mocno eksponować. W pierwszym przypadku lepiej będzie wybrać kamień w kolorze kontrastowym do pozostałych ścian. Wówczas ściana nim wyłożona wyróżni się i będzie bardziej widoczna. W sytuacji kiedy nie chcemy podkreślać ściany z kamieniem to lepiej będzie wybrać kamień w kolorze zbliżonym do koloru ścian sąsiednich.

Reasumując kamień i cegła sprawdzą się zarówno w różnych stylach, jak i w różnych wnętrzach. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić używając go do dekoracji w każdym pomieszczeniu. Taki nadmiar może tylko zaszkodzić, a przesyt w aranżacji wnętrz zamiast podnosić walory estetyczne będzie je zdecydowanie obniżał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *