Kącik do pracy

Praca w domu jest coraz bardziej popularna. Pracują tak przede wszystkim osoby wykonujące wolne zawody. Jednakże dzięki elastyczności pracodawców i możliwościom, jakie przed nami otwiera Internet w ten sposób mogą swoją pracę wykonywać także przedstawiciele innych zawodów. Poza tym, nawet jeśli pracujemy poza domem, to dobrze jest, żeby w domu było spokojne miejsce, w którym można zasiąść przed komputerem i zapłacić rachunki, poszukać informacji w Internecie czy napisać jakieś pismo. W związku z tym w każdym domu powinno się znaleźć takie miejsce, w którym można zaaranżować kącik do pracy.

Oczywiście najlepiej mają pod tym względem osoby planujące budowę domu. Wówczas już na etapie projektu mogą zaplanować, że jedno z pomieszczeń zostanie przeznaczone na pokój do pracy. Najczęściej jest to pokój na parterze, który jest jednocześnie pokojem gościnnym. Jednakże nie każdy ma możliwość wydzielenia osobnego pomieszczenia, gdyż planowany metraż domu nie zawsze daje takie pole do popisu. Jeśli zatem wydzielenie osobnego pokoju wiązałoby się z koniecznością zmniejszenia salonu do rozmiarów, które zdecydowanie wpływałyby na komfort korzystania z niego, to lepiej jednak poszukać innego rozwiązania i znaleźć miejsce na kącik do pracy gdzie indziej.

W takiej samej sytuacji są mieszkańcy mieszkań, którzy rzadko dysponują ?nadprogramowym? pokojem, który można przeznaczyć na miejsce do pracy. W takim wypadku trzeba próbować znaleźć rozwiązanie salomonowe, a więc znaleźć kącik do pracy w innym pomieszczeniu i zaaranżować go tak, żeby można było w nim spokojnie i bez przeszkód pracować.

Jednym z pomieszczeń, w którym kącik do pracy świetnie się zmieści będzie sypialnia. Zwykle znajdzie się w niej choć odrobina miejsca na ustawienie biurka. Jeśli mieszkamy w domu, a sypialnię mamy w pokoju z krokwią koszową, to wówczas miejsce pod tą krokwią wydaje się wręcz być stworzone na kącik do pracy. Jest ono bowiem dość wysokie, ale przy tym przytulne. Da się w nim spokojnie zmieścić biurko, krzesło i niewielki regał na potrzebne rzeczy.

Jeśli nasza sypialnia jest bardzo mała to możemy pomyśleć o umiejscowieniu kącika do pracy w salonie. Jeśli nie pracujemy w domu za dużo, to może to być dobry pomysł. Wówczas wystarczy maleńkie biurko czy stolik. Jeśli mamy naprawdę mało miejsca to może wystarczyć nawet niewielki kawałek składanego blatu. Wówczas, gdy nie pracujemy to blat jest złożony i nie zajmuje niepotrzebnie miejsca. W roli biurka może wystąpić także szeroki parapet. Do postawienia laptopa nie potrzeba przecież dużo miejsca, wystarczy ok. 40 cm głębokości, żeby móc pracować w komfortowych warunkach, a więc z podparciem dla łokci.

Jeśli już wybierzemy miejsce, w którym będziemy chcieli umiejscowić nasz kącik do pracy, to wówczas trzeba zdecydować co będzie wchodziło w skład jego wyposażenia. Oczywiście konieczny jest kawałek blatu, a więc może to być biurko, stolik czy wspomniany wcześniej blat roboczy. Poza tym potrzebne będzie krzesło i jakieś oświetlenie, a więc np. lampka biurkowa lub lampa stojąca, która będzie oświetlać przestrzeń blatu. Dobrze by było także umieścić gdzieś półkę lub szufladki na konieczne dokumenty.

Poza tym mogą się przydać różnego rodzaju tablice, np. korkowa lub czarna do prowadzenia zapisków o sprawach koniecznych do załatwienia. W tej roli może się także sprawdzić po prostu ściana, która zostanie pomalowania farbą magnetyczną lub tablicową. Wówczas zapiski i kartki można przyklejać bezpośrednio do ściany.

Na biurku możemy ustawić także różne akcesoria, a więc pojemniki na długopisy czy szufladki na kartki. Na półce obok biurka powinny się mieścić segregatory na potrzebne przy pracy dokumenty. Jeśli chcemy w kąciku do pracy czuć się dobrze, a przy tym nie chcemy, żeby miał on zbyt biurowy charakter to zadbajmy o te szczegóły. Ładny kubek na długopisy czy ładne segregatory będą elementem dekoracyjnym, a nie tylko użytkowym. Poszperajmy więc po sklepach internetowych oferujących różne designerskie produkty i znajdźmy coś ciekawego, co doda uroku naszemu miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *