Jak konserwować pokrycia dachowe z blachy?

Obecnie pokrycia dachowe z blachy są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów stawiających własnościowe obiekty mieszkalne lub firmowe. Wśród pokryć dachowych z blachy wyróżnić można blachodachówkę, blachy trapezowe oraz blachę na rąbek stojący. Materiały budowlane wyprodukowane z blachy wykazują dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych, są lekkie, trwałe i solidne, a także łatwe w montażu, dzięki tym walorom znalazły się w czołówce materiałów wykorzystywanych na pokrycia dachowe.

Pokrycia dachowe z blachy mogą być montowane w rozmaity sposób, najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania dla specjalistów, czyli doświadczonych dekarzy. Zdobyte przez lata kwalifikacje oraz umiejętności dekarzy pozwalają im wybrać najlepszą technikę montażu dla konkretnego dachu i działać zgodnie z wytycznymi. Dodatkową zaletą skorzystania z pomocy dekarskiej jest gwarancja, którą można otrzymać za wykonaną usługę oraz cenne wskazówki odnośnie wyboru pokrycia dachowego.

Pokrycia dachowe z blachy są łatwo dostępnym materiałem na rynku, jednak przed zakupem warto zapoznać się z parametrami konkretnych pokryć i zastanowić nad własnymi potrzebami. Przykładowo, jeżeli szukamy pokrycia dachowego na dach budynku, który znajduje się w okolicach lasu powinniśmy zwrócić uwagę na obecność powłok ochronnych (ochrona przed porastaniem przez mech i grzyby).

Konserwacja dachu pokrytego materiałem z blachy

Jednym z najczęściej wybieranych pokryć dachowych jest blachodachówka. Zabezpieczenie jej przed zniszczeniem jest bardzo ważnym zadaniem i powinno być regularnie wykonywane. Odpowiednio przeprowadzona konserwacja dachu z blachodachówki pozwala przez długi czas cieszyć się funkcjonalnym i estetycznym dachem.

Dachy pokryte blachą trapezową oraz blachą na rąbek stojący, również wymagają kontroli oraz konserwacji. Do tego typu prac najlepiej zatrudnić doświadczonych dekarzy, którzy posiadają umiejętności oraz niezbędny sprzęt pozwalający im na bezpieczne wykonanie powierzonych im zadań.

 Czyszczenie dachu z blachy

Dachy z blachy stale narażone są na działanie czynników atmosferycznych, silne wiatry, opady oraz promieniowanie UV mają znaczący wpływ na ich stan. Dodatkowo na blaszane pokrycia dachowe niekorzystnie wpływają uderzenia oraz gromadzące się różnego rodzaju zanieczyszczenia np. opadające liście, gałęzie, piach, dlatego też wielu producentów pokryć dachowych zaleca dwa razy w roku wykonywać  czyszczenie połaci dachowych.

Regularne czyszczenie blachodachówki, blachy na rąbek stojący, czy też blachy trapezowej pozwala uchronić pokrycia dachowe przed porastaniem przez grzyby, mchy i porosty, a także przed różnego rodzaju uszkodzeniami (pęknięcia, oderwanie części połaci dachowej lub przeciekanie). Podczas czyszczenia pokrycia dachowego, ważne jest odpowiednie sprzątanie systemów rynnowych. W rynnach bardzo często gromadzą się przeróżne zanieczyszczenia, które mogą skutkować zatkaniem rynien, a nawet ich oberwaniem.

W przypadku pojawienia się zielonego nalotu na dachach z blachy powinniśmy natychmiast wykonać czyszczenie połaci dachowej. Zazwyczaj nalot pojawia się po północno-wschodniej stronie dachu (najmniej narożna strona na silne nasłonecznienie) i świadczy o nadmiernym zawilgoceniu. Wyczyszczenie dachu z nalotu zapobiega rozrastaniu się mikroorganizmów, a także chroni pokrycie dachowe przed ponownym osiedleniem się mchów, grzybów i porostów.

Jak często  przeprowadzać konserwację pokryć dachowych z blachy?

Według specjalistów pierwszy przegląd pokrycia dachu należy przeprowadzić średnio po roku od montażu. Ten okres czasu pozwala fachowo ocenić aktualny stan oraz poziom zabrudzenia. Przegląd dachu można powierzyć dekarzom lub wykonać samodzielnie np. poprzez wyjrzenie z okien dachowych lub wejście na wysoką drabinę.

Regularność konserwacji dachu z blachy (blachodachówka, blacha na rąbek stojący, blacha trapezowa) zależy od środowiska, w którym znajduje się obiekt. W miejscach zalesionych i znajdujących się w otoczeniu drzew konserwacja powinna być wykonywana częściej, zaś na terenach odsłoniętych rzadziej (wolna przestrzeń oraz wietrzne tereny pozwalają samoczynnie się oczyszczać).

Jak powinna wyglądać konserwacja dachu z blachy?

Pierwszym krokiem jest kontrola stanu dachu, jeżeli zauważymy zanieczyszczenia, zielony nalot lub co gorsza uszkodzenia dachu nie powinniśmy zwlekać z konserwacją. Jeżeli dach nie jest poważnie uszkodzony zaleca się użycia wody pod  ciśnieniem i miękkiej szczotki.Za ich pomocą należy delikatnie pozsuwać zanieczyszczenia oraz ,,wypolerować? całą powierzchnię pokrycia dachowego. W przypadku poważnych zabrudzeń np. w okolicach komina do czyszczenia można wykorzystać specjalne preparaty i detergenty. Stosowanie właściwych środków chemicznych pozwala lepiej oczyścić  pozbyć się pozostałości organicznych z mchów, grzybów i porostów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *