Ekologiczne domki z drewna coraz bardziej popularne wśród Polaków

Domki drewniane wciąż pozostają tematyką raczej mało znaną polskiemu klientowi. Jednocześnie daje się jednak zauważyć coraz większe zainteresowanie naszych Rodaków takimi rozwiązaniami, jak domki całoroczne, letniskowe czy chociażby drewniane altany w ogrodzie.

Postanowiliśmy nieco bliżej zapoznać się z tym problemem. Ofert firm zajmujących się budową konstrukcji z drewna jest obecnie naprawdę całe mnóstwo. Co więcej, poszczególne oferty bardzo często znacząco różnią się pomiędzy sobą. Naszym przewodnikiem po dziedzinie domków z drewna zgodził się zostać prezes Eko Architektury, czyli jednego z liderów wzmiankowanej branży, Pan Przemysław Balcewicz. Czy więc rzeczywiście Polacy coraz wyraźniej gustują w takich rozwiązaniach, jak domki drewniane? Pan Przemysław Balcewicz odpowiada: Wspominany przez Państwa trend wzrostowy oczywiście istnieje, jednak bynajmniej nie jest to tendencja, która pojawiła się na przestrzeni ostatnich miesięcy. Mamy do czynienia raczej ze stopniowym wzrastaniem zainteresowania klientów różnymi wariantami domków z drewna. Trwa to już od kilku lat. Po prostu dziennikarze zainteresowali się sprawą dopiero teraz.

Co natomiast prezes Eko Architektury ma do powiedzenia na temat tak dużych różnic pomiędzy dostępnymi na rynku ofertami? Pan Przemysław Balcewicz tłumaczy: Różnice cenowe są zjawiskiem obecnym właściwie w każdej branży. Również czynniki sprawcze są zawsze mniej więcej te same. Budowa dobrej jakości domku letniskowego lub całorocznego kosztuje. Materiały, projekt, technologie zastosowane w celu zapewnienia konstrukcji odpowiedniej izolacji cieplnej oraz ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych. Oczywiście, istnieje również pewna istotna różnica: domki drewniane to nie odzież- tutaj nie płacimy więcej „za metkę”. Zresztą, konkurencja na rynku jest obecnie tak duża, że nawet producenci z ugruntowaną pozycją i wieloletnim doświadczeniem muszą wdrażać nowe strategie w celu przyciągnięcia klientów.

Zaraz, zaraz. Czy Pan Przemysław Balcewicz chce w ten sposób powiedzieć, że klienci nie powinni ufać tańszym ofertom? Prezes Eko Architektury ripostuje: Nie mogę wypowiadać się w taki sposób. Cena zresztą nie stanowi żadnej gwarancji jakości. Klient zawsze ma możliwość zweryfikowania producenta domków drewnianych poprzez inne, znacznie bardziej miarodajne parametry. Mam tutaj na myśli oczywiście renomę firmy a także dokładny opis oferowanych produktów. Klient przeglądając katalog powinien być w stanie pozyskać szczegółowe informacje na temat materiałów zastosowanych do produkcji, systemu izolacji, klasie energetycznej poszczególnych elementów oraz zgodności z normami energetycznymi.

Dobrze, jak najbardziej zgadzamy się z Panem Przemysławem Balcewiczem. Czy jednak oznacza to, że klient powinien omijać producentów, którzy nie dostarczają szczegółowych informacji na temat oferowanych przez siebie produktów? Odpowiedź prezesa Eko Architektury: Znowu próbują mnie Państwo „ciągnąć za język”. Nie mogę wypowiadać się na takie tematy w sposób bezpośredni. Powtórzę więc tylko to, co powiedziałem przed chwilą: klient powinien mieć możliwość pozyskania dokładnych informacji na temat kupowanego przez siebie produktu.

Cóż, widzimy, że Pan Prezes Przemysław Balcewicz jest osobą konkretną, nawet bardzo konkretną. Nie będziemy więc więcej wypytywać o konkurencję, co oczywiście jednak nie oznacza, że nie mamy więcej pytań do prezesa Eko Architektury.

Dlaczego ekologia jest tak ważna?

Firma Eko Architektura to nie tylko jeden z liderów polskiego rynku jeżeli chodzi o domki drewniane w różnych wariantach https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/domy-letniskowe-i-sauny , ale również firma doskonale znana z wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Skąd taka polityka firmy oraz dlaczego ekologia powinna być ważna dla klientów? Pan Przemysław Balcewicz tłumaczy: Ekologia powinna być ważna dla nas wszystkich, niezależnie od tego, czym się zajmujemy. Eko Architektura od początku była firmą stawiającą na rozwiązania ekologiczne oraz śledzącą i wdrażającą najnowsze światowe trendy. Chcę jednak wyraźnie zaznaczyć, że „ekologiczne” nie oznacza „droższe”, a wręcz przeciwnie. Celem budowy ekologicznych domków letniskowych jest również uzyskanie jak najlepszych parametrów w zakresie oszczędzania energii. Wiele mówi się o tym, że przyszłością są domy, które same produkują dla siebie energię. Tego rodzaju projekty już zresztą powstają przede wszystkim w krajach skandynawskich. Na razie są to raczej próby i minie jeszcze trochę czasu, zanim tego rodzaju konstrukcje na dobre wejdą na europejskie rynki. Tym niemniej, mniejsze zużycie energii oznacza oszczędność. W skali miesiąca sumy te co prawda mogą nie robić większego wrażenia, ale dobrej jakości domek drewniany to konstrukcja, którą będziemy użytkować przez lata. Uzyskana w ten sposób suma oszczędzonych pieniędzy potrafi natomiast być już naprawdę spora. Praktyka pokazuje, że klienci zdają sobie sprawę z tej zależności i coraz częściej szukają właśnie ekologicznych projektów domków drewnianych. Mogę tylko wyrazić nadzieję, że ta tendencja będzie się umacniać, ponieważ ekologia to korzyści przejawiające się w wielu różnych wymiarach: nie jest ani wyłącznie kwestia światopoglądu, ani też jedynie kwestia ekonomiczna, lecz sprawa o znacznie bardziej złożonej strukturze.

Po raz kolejny musimy zgodzić się z Panem Przemysławem Balcewiczem. Wszyscy przecież obecnie staramy się oszczędzać na typowych domowych wydatkach: szukamy informacji na temat oszczędzania wody, wybieramy energooszczędny sprzęt AGD itd. Dlaczego więc nie stosować tych samych jednoznacznie korzystnych nawyków również jeżeli chodzi o domki drewniane?

Na tym kończymy nasz tekst a zarazem wywiad z prezesem firmy Eko Architektury. Bardzo dziękujemy Panu Przemysławowi Balcewiczowi za spotkanie oraz odpowiedzi na nasze pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *