Jak urządzić balkon czyli poradnik ogrodnika na wysokości

W piękny, słoneczny dzień leżysz na wygodnie miękkim leżaku w pachnącym ogrodzie w otoczeniu bujnej zieleni i kwitnących, kolorowych kwiatów. Czytasz książkę, sączysz ulubiony napój, wiatr delikanie muska twoją skórę. Tak wyobrażasz sobie idealne leniwe popołudnie? Nie masz ogrodu? Mieszkasz w bloku? Nic straconego! Wbrew pozorom balkon w budynku może być fanastyczną alternatywą dla ogródka! Oczywiście znacznie mniejszą i pełną ograniczeń ale jednocześnie równie przytulną i zachęcającą do spędzania tam czasu. Podpowiadamy jak w miejskiej dżungli stworzyć malowniczy balkon na którym o poranku z przyjemnością zjemy śniadanie, wypijemy kawę lub przeczytamy książkę na świeżym powietrzu… albo  po prostu zapomnimy o troskach dnia codziennego i na kilka dłuższych chwil oddamy się błogiemu lenistwu.

Miejsce do siedzenia do podstawa podczas aranżacji balkonowej przestrzeni. Możemy wybrać niski leżak, wygodny fotel lub krzesło. Na podłodze możemy położyć dywanik lub matę. Super wygodne będą wielkie pufy-poduchy postawione blisko obok siebie. Można się na nich rozłożyć jak na sofie lub odsunąć od siebie aby pełniły funkcję indywidualnych siedzeń.

Wszelkie dekoracje wykonane z materiałów, takie jak poduszki, narzuty, kocyki, dywaniki czy nakładki na siedzenia to nasi sprzymierzeńcy w drodze do uzyskania przytulnie urządzonego balkonu. Oprócz estetycznego aspektu, dodatki te mają też praktyczne funkcje. Dzięki nim będzie nam miękko i wygodnie oraz nie zmarzniemy jeśli zechcemy spędzić chłodniejszy wieczór na balkonie.

Jeśli balkon ma mały metraż, możemy pokusić się o zakup małego stolika na wysokich nóżkach. Nie zajmie wiele miejsca a spełni swoją funkcję – postawimy na nim tacę z poczęstunkiem, wazon z kwiatami czy odłożymy książkę lub telefon. Ciekawym rozwiązaniem jest stolik bez nóżek, zawiesza się go na balustradzie.
Natomiast niska, szeroka ława to najodpowiedniejszy wybór dla tych, którzy maja duży taras i nie musza się martwić o każdy centymetr powierzchni.

Jeśli widok z balkonu nie jest zachęcający możemy się ” zasłonić” od świata zewnętrznego pnącymi roślinami, matami z bambusowych tyczek lub wielkim parasolem. Skrzynki z kwiatami warto powiesić po zewnętrznej stronie balkonu, aby nie zajmowały dużo miejsca wewnątrz. Z tego samego powodu doniczki z roślinami do postawienia na podłodze powinny mieć wąski i raczej wysoki kształt.

Jedne z najokazalszych roślin kwitnących cały sezon to surfinia, begonia, pelargonia, dzięki temu idealnie nadają się na balkon lub taras.
Oczywiście należy pamiętać o ich odpowiednio częstym podlewaniu i nawożeniu. Istotną kwestią jest również dobranie gatunku kwiatów do nasłonecznienia naszego balkonu.

Aby poczuć się jak na łonie natury proponujemy wyłożyć na podłodze wykładzinę imitującą świeżo skoszoną trawę.
Zielony kolor od razu „podrasuje” nasz balkon i wprowadzi wiosenną atmosferę a chodzenie boso stanie się prawdziwą przyjemnością.

Na balkonie można również uprawiać pachnące zioła, warzywa i owoce. Posadzone w długich, drewnianych lub metalowych skrzyniach i stylowych donicach będą wspaniałą ozdobą balkonu i jednocześnie zródłem kulinarnej satysfakcji domowników. Świeże ingrediencje dostępne będą w każdej chwili na wyciągnięcie ręki. Pomidorki koktajlowe do wiosennej sałatki, szczypiorek do jajecznicy czy zioła do przyprawienia obiadu – to wszystko możemy mieć prosto z balkonowego ogródka. Zdrowe, pyszne, nie pryskane

Lampiony

Każdy, nawet najmniejszy balkon czy niekształtny taras ma potencjał aby stać się urokliwym kątem do miłego spędzania czasu.
Nie zmarnujmy go. Warto wykorzystać to, co mamy i przekuć wady na zalety. Efekt jaki możemy uzyskać z pewnością jest tego wart.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *